Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

erth

-

   zvláštní, že argumentujete názorem historiků z 19. stol., tito šoumeni též určili svatováclavský meč jako gotický.. Snad jste si všiml, jak osvícenský přístup (a jiné) zaplevelil historii. Koukl jsem na  váš starší článek o problému s nezafincováním výzkumu DNA u Přemyslovců, nesmíte se divit, historická DNA ještě před 2 roky bylo politicky nekorektní téma, proto problém s granty. Mohl jste si všimnout bučení a odkud pocházelo.

0/0
18.2.2010 23:11

jancinert

Re: -zvláštní, že...

Já tím názorem neargumentuji, jenom ho uvádím v základním seznámení s historií názorů na Kristiánovu legendu. Osvícence bych za šoumeny nepovažoval, prostě dělali co mohli na základě informací, které tehdy měli k dispozici. Za větší šou považuji konec 20. století, kdy je známo daleko více informací a přece se výklad o naší nejstarší historii stále prolíná s národnostními přístupy 19. a 1. pol. 20. století. Co se týče grantů souhlasím, ale teprve budoucnost ukáže jestli to byla opravdu pouze krátkodobá záležitost.

0/0
19.2.2010 20:27

erth

Re: -zvláštní, že...

   osvícenci měli k dispozici jistě méně informací, přesto paušalizací vytvářeli závěry, pro které neměli důkazy. Vzývali Descarta, ale jen když se to hodilo. Jako je to dnes s jinými modlami.

 Naštěstí se ukazuje potenciál zkoumání historické DNA, tak snad ta skupina vzdělanců nebude kolem sebe kopat, ale je to v nich hluboko

0/0
19.2.2010 23:38

jancinert

Re: -zvláštní, že...

V zásadě souhlasím, ale jak bude reagovat "skupina vzdělanců", zase ukáže až budoucnost. Podle dosavadních zkušeností nikdo veřejně nepřizná, že to co dosud celý život tvrdil, není pravda. Proto si myslím, že je již nyní třeba připravovat půdu pro situaci, kdy budou oznámeny výsledky genetického výzkumu. Není přípustné aby se opakovalo totéž, co po ukončení antropologického výzkumu E. Vlčka.

0/0
21.2.2010 0:24

jancinert

Re: Je to na vás

Opravdu velmi vtipné a je vidět, že tomu rozumíte. Skutečný balzám na duši. Jenže jste si po tom obědě trochu déle zdřímnul. K vyvrácení pravdivosti Kristiánovy legendy jsem přispěl v před rokem vydané knize Bylo to jinak. Tam jsem i doložil, že třeštidlo skutečně nelze brát vážně, ale i pekařův bochník je dnes již hodně starý a nepoživatelný. Neobsahuje totiž přísady, které známe dnes.

0/0
18.2.2010 21:13

rezjir

Re: Je to na vás

A co králík ten vám nechutnal?  Vůbec se tou otázkou nezábývám, jenom jsem měl co k dočinění s tím králíkem,  takže nevím co se dnes děje na této frontě. Ale vyvrátil jste v té své studii možnost, že kristiánova legenda byla psána buď na základě nějaké literární, nebo orální tradice. Víte přece, jak chodilo ve středověké literatuře podle Curtia.

A pokud o tom jste měl knihu, tak nemělo význam zde pouze naznačovat, ale také převzít nějaké závěry?

0/0
19.2.2010 8:32

jancinert

Re, re: Je to na vás

Já to trochu zkrátím. Například dnes je k dispozici digitální foto Wolfenbütteské ilustrace se zavražděním Sv. Václava. Ta byla považována za doklad pravosti Kristiána, protože jsou na ní dveře zavírané knězem, což uvádí pouze Kristián. Už z kvalitní fotografie je patrné, že dveře jsou dodatečnou a neumělou přemalbou. To dříve k dispozici nikdo neměl, o to my jsme dnes dál, a proto dřívější vyhodnocení pravosti nejsou určující.

0/0
19.2.2010 20:38

rezjir

Je to na vás

co s tím uděláte? Buď díru do světa, a nebo budete mít z ostudy kabát. Ale makejte, než vás někdo předběhne. Raději vám doporučím králika, ten skvělý, i k nedělnímu obědu se hodí. To třeštidlo neberte vážně, raději berte, co upekl pekař. A smetanka k tomu navíc, to bodne.

0/0
18.2.2010 20:41

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz