Genetický výzkum Přemyslovců II – černý sen se stal skutečností

8. 11. 2010 12:00:00
Drastická výpověď o stavu této společnosti a národní ostuda probíhají bez sebemenšího zájmu médií. Projekt Archeosteon, který měl uskutečnit genetický výzkum prvních Přemyslovců, opět nezískal finanční podporu od Grantové agentury ČR.

Řešitelé projektu Forenzní DNA servis, Správa Pražského hradu, Archeologický ústav Praha a Biologicals letos potřetí podali žádost o přidělení grantové podpory. V opakovaných žádostech se řešitelé snažili vyhovět dřívějším připomínkám hodnotitelské komise, včetně snížení ceny. Letos již nebyly nalezeny dostatečné argumenty pro zamítnutí, a tak byl projekt jednoduše „odstřelen“. Den před vyhlášením úspěšných projektů obdrželi účastníci projektu Archeosteon oznámení, že projekt není „základním výzkumem“, čímž nesplňuje vstupní podmínku pro přiznání grantu. Takže stejný projekt, v minulých letech považovaný za základní výzkum, jím letos náhle přestal být. Člověk si při tom nutně musí vzpomenout na známého komunistického revolucionáře Che Guevaru a jeho slavný výrok: „Soudruzi, když vám dojdou argumenty, můžete začít střílet.“

Každý se může podívat na seznam schválených projektů na internetu. Mne tam zaujala témata: "Symbolické prostředkování celistvosti v západním pravoslaví" a "Životní podmínky a spokojenost domácností v zemích středovýchodní Evropy". Někomu by se mohlo zdát, že je to nějaký vtip. Není, je to drsná realita. Nejsem teolog ani sociolog, abych mohl posoudit důležitost takových projektů pro tuto zemi. Jedno však vím jistě; Přemyslovci by měli dostat přednost před "spokojenými domácnostmi". Na druhou stranu je třeba vyzdvihnout, že činitelé v Grantové agentuře se nenechali ošálit jedním dřívějším řešitelem. Ten na místo plánovaných 800 výtisků knihy, na kterou dostal podporu, zajistil vydání pouze 1 výtisku. Předsednictvo dne 11. 10. správně označilo takto ukončený grant za nesplněný. (Pokud by si někdo myslel, že v tomto odstavci jsou nějaké překlepy, není tomu tak.)

Nezúčastněný člověk, jakým jsem já, nemůže zcela pohlédnout do zákulisí jednání při schvalování grantů a tak zjistit, co vše na genetickém výzkumu Přemyslovců Grantové agentuře vadí. Hlavní vysvětlení lze zřejmě najít v minulosti. Obdobný forenzní výzkum prvních Přemyslovců uskutečnil antropolog Emanuel Vlček a před třiceti lety zveřejnil výsledky. Dovolil si hodně, zjistil totiž, že někteří Přemyslovci se dožili zcela jiného věku, nežli si historici představovali. Následně byl zbaven své vedoucí funkce v Národním muzeu, bylo mu bráněno v publikování, a tím i ve veřejné obhajobě výsledků svého výzkumu. Když se po sametové revoluci situace změnila, byli nalezeni „dva političtí přeběhlíci“, kteří z tábora antropologů přeběhli do tábora historiků. Antropologové J. Brůžek a V. Novotný zveřejnili roku 1999 článek, ve kterém uvedením několika nepovedených zahraničních výzkumů, provedených rovněž upravenou Gustafsonovou metodou, znevážili vynikající práci špičkového českého vědce a mezinárodně uznávané kapacity E. Vlčka. To přispělo k současnému opakování dogma, že „Vlčkovy výsledky jsou zavádějící a z historického hlediska nepřijatelné“. Když má dnes někdo nějaké námitky, tak se poukáže na článek J. Brůžka a V. Novotného. V současných historických publikacích se o Vlčkově výzkumu již nic nedočtete.

Proč by se nynější zastánci nepravdivého, tzv. oficiálního výkladu české historie 10. století měli unavovat jako v předchozích desetiletích? Lepší je prevence. Tak se projekt Archeosteon jednoduše preventivně „odstřelil“, dříve než začal. Když ani nezačal, nemuseli se hledat „dva političtí přeběhlíci“ a stačilo pouze preventivně nalézt archeologa Ivo Štefana. Ten se ve svém článku ze dne 17. 8. 2010 nejprve oprávněně vyjádřil k popularizačnímu obsahu novinových článků o projektu Archeosteon, avšak posléze napadl samu podstatu projektu. Pak už jenom následoval dopis oznamující, že Archeosteon není základním výzkumem. Kdyby snad někdo měl nějaké námitky, poukáže se na článek Ivo Štefana.

Je už celkem jasné, že „nezávislá“ organizace Grantová agentura ČR, rozdávající peníze ze státního rozpočtu, nikdy nedopustí takové anarchie, jako jsou nezávislé forenzní výzkumy provedené moderními vědeckými metodami. Tyto nekontrolované výzkumy přece přináší výsledky, které jsou v rozporu s výklady oficiálně uznanými za pravdivé a které se učí děti ve škole. Od těchto organizací zastupujících stát, se dá spíše očekávat preventivní „úřední zákaz“ podobných výzkumů. Můžeme se vlastně radovat, že nežijeme ve středověku a kacířští vědci už nejsou upalováni na hranici, a že prohnilá inteligence není dnes popravována.

Účastníci projektu Archeosteon od roku 2007 trpělivě žádali o přidělení grantu. Vycházeli z logické úvahy, že tak národně významný projekt by měl podpořit stát a nedovedli si jej představit oblepený samolepkami sponzorů. Ovšem, jestliže stát zklame, musí nastoupit soukromý sektor a zaštiťující osobnosti. Je to obecné pravidlo umožňující přežití. Nyní už je pouze na svobodném rozhodnutí jednotlivců v této společnosti, jestli tmářství a ignorantství bude nadále vítězit, nebo jestli se projekt Archeosteon nakonec uskuteční.

Většina čtenářů, neznajících podrobně situaci, si asi klade otázku: „Proč to všechno a o co vlastně jde?“ Vysvětlení je dost jednoduché. Příliš mnoho lidí napsalo příliš mnoho knih podle oficiálního výkladu založeného na odmítnutí výsledků antropologa Emanuela Vlčka. Knihy jsou stále v prodeji, jsou v tom peníze, a tak jejich prodej nemůže ohrozit nějaký další „anarchistický“ forenzní výzkum. Příliš mnoho profesorů a jiných vyučujících po desetiletí přednáší tento výklad. Ti nemohou předstoupit před katedru a pronést: „Promiňte, to co jsme vás dosud učili není pravda. Ono se to sice trochu vědělo, ale nám to bylo jedno“. Období prvních Přemyslovců je dobou knížete sv. Václava, patrona této země. Jsme zvyklí na stále dokola předkládaný obraz, že kníže Václav byl svatý již téměř za svého života. Při představě zavraždění vlastním bratrem se dá stejně dobře poplakat, jako při sledování televizního seriálu. Proč na tomto líbivém obraze něco měnit? Změna tedy není v zájmu většiny této společnosti. Právě tento „hlas lidu“ umožňuje Grantové agentuře její přístup k projektu Archeosteon, aniž by se musela obávat zodpovědnosti za své jednání.

Změní se něco? Jaká bude další zpráva o stavu této společnosti? Zazpíváme si „Středověk neskončil, středověk trvá ...“?

Jan Cinert

8. 11. 2010

Související články:

http://cinert.blog.idnes.cz/c/107134/Geneticky-vyzkum-Premyslovcu-podivna-hra-nebo-podraz.html

http://www.vesmir.cz/files/file/fid/3125/aid/1011

http://respekt.ihned.cz/vase-dopisy/c1-45743420-tajemny-puvod-premyslovcu

Autor: Jan Cinert | pondělí 8.11.2010 12:00 | karma článku: 24.60 | přečteno: 3936x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Je dobré být sám?

"Zklame-li se v lásce muž, zůstane starým mládencem. Zklame-li se v lásce žena, vdá se." (Vauvenargues). Názor autora je zřejmě osobní i trochu legrační. Vede zklamání muže k osamocení, chce zůstat sám? Je dobré člověku být sám?

22.1.2019 v 1:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

HDP, růst a političtí gauneři

Přijde mi, že někteří politici a ekonomové se chovají spíše jako lakýrníci. Lakují nám všechno na růžovo a z dalších barev nejradši používají černou a bílou.

21.1.2019 v 21:57 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 165 | Diskuse

Bohumír Šimek

Křesťané a muslimové

Vážení a milí křesťané, vy chásko jedna nezdárná, řeknu vám na rovinu, já být Pánem Bohem, tak na vás pošlu Mohameda.

21.1.2019 v 20:19 | Karma článku: 10.98 | Přečteno: 481 | Diskuse

Bohm Vladimir

Neznalost zákona neomlouvá, aneb víte jaký je nejvyšší zákon přírody?

Neznalost zákona neomlouvá. To platí nejen v naší společnosti a právním systému v němž žijeme, ale hlavně i na úrovni nejvyšší - přírody. Schválně kdo zná a vysloví tento zákon, než bude pokračovat ve čtení?

21.1.2019 v 17:48 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 558 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč nás autor „Husitské epopeje“ mystifikuje?

Takzvaná „Husitská epopej“ má se skutečnou historii máloco společného, protože není ničím jiným než jen manipulací

21.1.2019 v 15:35 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 1140 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2646
Nezávislý historik, autor knihy Bylo to jinak, více na www.bylotojinak.cz

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz