Ostatky sv. Anežky se nenalezly, najdou se ostatky Boleslava I.?

29. 03. 2010 7:50:00
Přede dvěma měsíci byly za velkého mediálního zájmu hledány ostatky sv. Anežky. Ostatky Boleslava I. nehledá nikdo. Proč ten rozdíl?
Hranicka kostí K 3
Hranicka kostí K 3K. Hilbert

Pro svatořečení byly dříve ostatky velmi důležité. Prokazovalo se jimi, že mučedník skutečně existoval. Byl to pragmatický předpis zabraňující svatořečení vymyšlených postav, či bájných postav z pohanských mýtů. Připomeňme si, že k tomu často skutečně docházelo; například sv. Jiří je personifikací jara a stejně i sv. Martin personifikací podzimu. U historicky doložené blahoslavené Anežky byla nakonec učiněna výjimka a byla svatořečena, i když její ostatky nejsou známy. Přesto, jak známo, došlo k pokusu její ostatky nalézt v pražském kostele sv. Haštala na základě vizí řádové sestry z Kroměříže. Ostatky se samozřejmě nenalezly.

Již z doby dostavby katedrály sv. Víta na Pražském hradě na počátku 20. století je svědectví o existenci pietně srovnané hraničky kostí označené K 3. Informace nepochází od vizionářů, ale od tvůrce dostavby katedrály Kamila Hilberta a dalších odborníků. Vše navíc dokládaly fotografie. Tyto ostatky byly koncem 90. za naprostého mediálního ticha vyzdviženy a následně podrobeny jedoduššímu antropologickému výzkumu. Bylo zjištěno, že se jedná o ostatky muže zemřelého ve věku 65 + x roků, muže zemřelého ve věku 35 ± 10 roků, ženy zemřelé ve věku 55 ± 10 roků a sedmi dětí. Podle dožitých věků by se mohlo nejspíše jednat o Boleslava I., jeho dospělého syna, manželku a alespoň některé jejich děti. Na podrobnější výzkum, například určení krevních skupin jedinců, které by osvětlily možnost vzájemné příbuznosti, se už nenašly peníze.

Tak je nutné si položit otázku, kam jsme se to na počátku 3. tisíciletí vlastně dostali? Na archeologický výzkum na základě vizí se prostředky najdou, na výzkum významných ostatků nikoliv. Jsme obklopeni připomínáním symbolického významu a odkazu sv. Václava vytvořeného legendami, skutečná historická postava tohoto přemyslovského knížete a jeho doba nikoho nezajímá. Na propagaci kultu sv. Václava se zdroje najdou, na genetický výzkum prvních Přemyslovců nikoliv. Půjde to tak do nekonečna, nebo jednou dostane věda přednost před vizemi a spekulacemi?

Jan Cinert

Poslední úprava článku 29. 12. 2012

Autor: Jan Cinert | pondělí 29.3.2010 7:50 | karma článku: 13.36 | přečteno: 1350x

Další články blogera

Jan Cinert

Domnělé výročí 1 100 let v roce 2021 od údajného zavraždění kněžny Ludmily

V roce 1929 se slavilo 1 000 let od údajného zavraždění knížete Václava roku 929. Tedy o sedm roků dříve, nežli kronikář Widukind uvedl počátek vlády Boleslava I. k roku 936. Letos se opakuje stejná chyba u úmrtí kněžny Ludmily.

9.9.2021 v 12:39 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 862 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Irena Houdková

Každý může vyhořet. To není ostuda.

Právě naopak. Pokud si to člověk včas přizná, může s tím něco dělat. Dřív, než se situace rapidně zhorší a jediným řešením budou antidepresiva. Ale chce to sakra ODVAHU si to přiznat a potlačit EGO.

5.3.2024 v 6:48 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 166 | Diskuse

Jarka Jarvis

Hop sem, hop tam: Zkamenělý les

Oblast, kde leží arizonský Petrified Forest, vznikla před více než 200 miliony let. Dovede si takhle dlouhou dobu vůbec někdo představit, když dnešní mladí si myslí, že bezmobiloví babyboomeři žili v hlubokém pravěku?

4.3.2024 v 14:00 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 113 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Do tepláků!

Jsem divná já, nebo jsou divní ti, co chodí po ulici v teplákách? Když jsem byla malá, patřily tepláky do výbavy prakticky každého dítka;

4.3.2024 v 12:42 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 1040 | Diskuse

Jiří Herblich

Slova jako moudrost a láska znamenají pokrok, kdo je však takto i chápe?

Slova, nejsou slovy Boha, ale člověka, který poznal Boha. Tímto pochopte tento text a tímto pochopte i své rozhodnutí života.

4.3.2024 v 11:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Yngvar Brenna

Lišky ve výběhu slepic

Hospodáři pěstují, chovají a vyrábějí, zatímco politici a byrokraté pěstují udržitelnost. 7. března traktory vyrazí i do norského hlavního města Osla. Rýsuje se konec dnešní zemědělské politiky?

4.3.2024 v 6:34 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 219 |
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2661

Nezávislý historik, autor knihy Bylo to jinak (2008) a Vznik přemyslovské državy – Od oráče Přemysla po knížete Boleslava (2021), více na http://www.bylotojinak.cz/vznik-premyslovske-drzavy.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...