Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Neoslavené výročí – Před 1100 roky začal vznikat český stát

27. 10. 2009 14:08:19
Dosavadní výklad nejstarší české historie předpokládal, že prvotním státotvorným projevem bylo přijetí křesťanství knížetem Bořivojem. Jenže historická věda není legenda o křesťanském mučedníkovi. Skutečný státotvorný proces byl zahájen roku 909. Tohoto roku došlo k první přemyslovské územní expanzi a to do jižních Čech. Získali tak monopol na obchod se solí v téměř celých Čechách a zřejmě částečně i na Moravě. Vzestup přemyslovské moci byl zahájen.

Tehdy Přemyslovci ovládli, dosud ne zcela objasněným způsobem, velkou část jižních Čech. Zřejmě využili devastace jižních Čech Staromaďary a vybudovali zde nové místní ústředí, hradiště Doudleby. K němu převedli solnou stezku vedoucí od rakouského Salzburku do nitra Čech a začali ovládat trasu solné stezky vedoucí i do dalších, nepřemyslovských knížectví. Není pak divu, že významný doudlebský úděl byl přidělen Spytihněvovu mladšímu bratrovi Vratislavovi a později také knížeti sv. Václavovi. Ze cla na sůl plynoucí bohatství vedlo k vybudování nového přemyslovského ústředí, Pražského hradu a později i velké baziliky sv. Jiří. Byť se to někomu může zdát překvapivé, není na tom nic zvláštního. Velká Morava vznikla na Jantarové stezce a podstata říše Boleslava I. také spočívala v ovládnutí co nejdelšího úseku obchodní magistrály mezi Saskem a Kyjevem.

Proč nevzpomínáme na takové kulaté výročí? Jsme zvyklí si připomínat bolestínská jubilea, kdy nám Čechům někdo ublížil a kdy jsme se vymanili z područí toho, kdo nám ublížil. Vlastní podstata naší historie nám pak uniká.

Ba co víc, nechceme se vzdát svých stávajících neměnných jistot a odmítáme nové. Když jsem upozornil paní Ivetu Toušlovou na možnost natočení reportáže pro Toulavou kameru na ČT o Doudlebech, jejich mimořádné minulosti a významného výročí založení, byla odpověď stručná: Děkujeme za zajímavou knihu pro Ivetu Toušlovou a věříme, že náš pořad Toulavá kamera budete se zájmem sledovat i nadále“. Bylo velmi milé, že byla přiložena její vlastoručně podepsaná fotografie. Když jsem na totéž upozornil starostu Doudleb a poslal mu pro vysvětlení svojí knihu Bylo to jinak, vůbec se neobtěžoval s odpovědí.

Také jste si všimli, že v ČT jsou vysílány pořady o historii pouze zakoupené ze zahraničí? Prozradím vám proč. Dotazy jsem zjistil, že zde není zaměstnán nikdo, kdo by byl zaměřen na starší českou historii. Je prostě snadnější vnucovat divákům, že je důležité co kdo včera řekl, co na to někdo jiný řekl a co dnes na to aktuálně další řekl. Následující den už sice nikdo neví co kdo řekl, ale to je jedno, protože někdo zase něco řekl a někdo jiný na to něco řekl.

Autor: Jan Cinert | úterý 27.10.2009 14:08 | karma článku: 22.75 | přečteno: 1600x

Další články blogera

Jan Cinert

Domnělé výročí 1 100 let v roce 2021 od údajného zavraždění kněžny Ludmily

V roce 1929 se slavilo 1 000 let od údajného zavraždění knížete Václava roku 929. Tedy o sedm roků dříve, nežli kronikář Widukind uvedl počátek vlády Boleslava I. k roku 936. Letos se opakuje stejná chyba u úmrtí kněžny Ludmily.

9.9.2021 v 12:39 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 859 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Peter Krivda Soliwarski

Potulky CCVI - Kostol sv. Kozmu a Damiana, SK

...Na zvlnenej ceste medzi poľami sme sa ešte obzreli za pomaly zmenšujúcim sa kostolíkom v panoráme velebnosti Turčianskej kotliny................

4.12.2023 v 15:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Kateřina Dušková

„Jazz je hudba plná překvapení,“ říká klavíristka a hudební skladatelka Kristina Barta

Vystupovala na prestižním jazzovém veletrhu Jazzahead a natočila album se špičkovým slovinským tenor saxofonistou Jure Puklem. V tomto rozhovoru vás Kristina Barta seznámí se svou cestou na česká i světová pódia a světem jazzu.

4.12.2023 v 12:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 |

Ladislav Kolačkovský

Lékař Löw z Erlsfeldu a lvi na domě U Tří korun na Malé Straně

Na domě U Tří korun na Malé Straně zaujmou především reliéfy lví masky korunované císařskou korunou a kráčející lvi. Odkazují k věhlasnému lékaři 18. st. Janu Františku Löw z Erlsfeldu.

3.12.2023 v 15:12 | Karma článku: 11.19 | Přečteno: 126 | Diskuse

Pavel Král

Jak daleko je Hospodin?

Když jsem si přečetl kázání apoštola Pavla, tak jsem si řekl: „Co dalšího bych k tomu mohl ještě přidat? Nic lepšího už nevymyslím!“ Ale přece jen připojím několik reakcí. Vždyť i tehdejší posluchači také na kázání nějak ...

3.12.2023 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance XII - 8. večer

Soutěžní taneční zábavná show StarDance se pomalu blíží ke svému letošnímu vrcholu. Zbývající pětice párů předvedla po dvou tancích.

3.12.2023 v 12:35 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 4187 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2657

Nezávislý historik, autor knihy Bylo to jinak (2008) a Vznik přemyslovské državy – Od oráče Přemysla po knížete Boleslava (2021), více na http://www.bylotojinak.cz/vznik-premyslovske-drzavy.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...