Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Neoslavené výročí – Před 1100 roky začal vznikat český stát

27. 10. 2009 14:08:19
Dosavadní výklad nejstarší české historie předpokládal, že prvotním státotvorným projevem bylo přijetí křesťanství knížetem Bořivojem. Jenže historická věda není legenda o křesťanském mučedníkovi. Skutečný státotvorný proces byl zahájen roku 909. Tohoto roku došlo k první přemyslovské územní expanzi a to do jižních Čech. Získali tak monopol na obchod se solí v téměř celých Čechách a zřejmě částečně i na Moravě. Vzestup přemyslovské moci byl zahájen.

Tehdy Přemyslovci ovládli, dosud ne zcela objasněným způsobem, velkou část jižních Čech. Zřejmě využili devastace jižních Čech Staromaďary a vybudovali zde nové místní ústředí, hradiště Doudleby. K němu převedli solnou stezku vedoucí od rakouského Salzburku do nitra Čech a začali ovládat trasu solné stezky vedoucí i do dalších, nepřemyslovských knížectví. Není pak divu, že významný doudlebský úděl byl přidělen Spytihněvovu mladšímu bratrovi Vratislavovi a později také knížeti sv. Václavovi. Ze cla na sůl plynoucí bohatství vedlo k vybudování nového přemyslovského ústředí, Pražského hradu a později i velké baziliky sv. Jiří. Byť se to někomu může zdát překvapivé, není na tom nic zvláštního. Velká Morava vznikla na Jantarové stezce a podstata říše Boleslava I. také spočívala v ovládnutí co nejdelšího úseku obchodní magistrály mezi Saskem a Kyjevem.

Proč nevzpomínáme na takové kulaté výročí? Jsme zvyklí si připomínat bolestínská jubilea, kdy nám Čechům někdo ublížil a kdy jsme se vymanili z područí toho, kdo nám ublížil. Vlastní podstata naší historie nám pak uniká.

Ba co víc, nechceme se vzdát svých stávajících neměnných jistot a odmítáme nové. Když jsem upozornil paní Ivetu Toušlovou na možnost natočení reportáže pro Toulavou kameru na ČT o Doudlebech, jejich mimořádné minulosti a významného výročí založení, byla odpověď stručná: Děkujeme za zajímavou knihu pro Ivetu Toušlovou a věříme, že náš pořad Toulavá kamera budete se zájmem sledovat i nadále“. Bylo velmi milé, že byla přiložena její vlastoručně podepsaná fotografie. Když jsem na totéž upozornil starostu Doudleb a poslal mu pro vysvětlení svojí knihu Bylo to jinak, vůbec se neobtěžoval s odpovědí.

Také jste si všimli, že v ČT jsou vysílány pořady o historii pouze zakoupené ze zahraničí? Prozradím vám proč. Dotazy jsem zjistil, že zde není zaměstnán nikdo, kdo by byl zaměřen na starší českou historii. Je prostě snadnější vnucovat divákům, že je důležité co kdo včera řekl, co na to někdo jiný řekl a co dnes na to aktuálně další řekl. Následující den už sice nikdo neví co kdo řekl, ale to je jedno, protože někdo zase něco řekl a někdo jiný na to něco řekl.

Autor: Jan Cinert | úterý 27.10.2009 14:08 | karma článku: 22.75 | přečteno: 1598x

Další články blogera

Jan Cinert

Domnělé výročí 1 100 let v roce 2021 od údajného zavraždění kněžny Ludmily

V roce 1929 se slavilo 1 000 let od údajného zavraždění knížete Václava roku 929. Tedy o sedm roků dříve, nežli kronikář Widukind uvedl počátek vlády Boleslava I. k roku 936. Letos se opakuje stejná chyba u úmrtí kněžny Ludmily.

9.9.2021 v 12:39 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 855 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Helena Herynková

Knihkupectví, kde se psala historie

Shakespeare & Co. je knihkupectví v Paříži, které by měl znát každý pravověrný knihomol. Objevte místo, kde se svého času scházela největší literární esa a kudy kráčely dějiny. Ponořte se do románu Američanka v Paříži.

20.9.2023 v 11:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Eva Šamánková

Noc temných lží

Páteční odpoledne a do konce pracovní doby zbývá jen pár desítek minut. Víkendové plány však vezmou za své. Mrtvé tělo mladé prostitutky, parta mužů z vyšších míst a prezidentské volby za dveřmi. Tato noc bude pekelně dlouhá...

19.9.2023 v 9:39 | Karma článku: 8.24 | Přečteno: 312 | Diskuse

Pavel Král

Proč se k nám občas nedostane dobro?

Dnes mě zaujal tento výrok proroka Jeremjáše: „... vaše hříchy před vámi zadržely dobro.“ Nejprve jsem si uvědomil, že dobro je zřejmě připraveno. A hned potom, že to právě Hospodin připravuje dobré věci pro svůj lid. A tedy i pro..

17.9.2023 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

S jednorožcem v erbu a se znamením Kaina na čele – Přibík Jeníšek z Újezda a Březnice

Březnický zámek nedaleko Příbrami v době pobělohorské získal Přibík Jeníšek z Újezda a nechal si vymalovat obraz staroměstské popravy i s brutálními detaily a již ve své době si nesl Kainovo znamení na čele. Kým byl?

16.9.2023 v 20:43 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 206 | Diskuse

Helena Herynková

Smolaři z Vlaštovčího kopce

Příběh lidí, kterým se smůla lepí na paty, doslova i obrazně, ale přesto se nevzdávají a bojují s osudem. Nechte se pozvat mezi neoblomné smolaře v románu Vlaštovčí kopec.

16.9.2023 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2652

Nezávislý historik, autor knihy Bylo to jinak (2008) a Vznik přemyslovské državy – Od oráče Přemysla po knížete Boleslava (2021), více na http://www.bylotojinak.cz/vznik-premyslovske-drzavy.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...